sobota 28. června 2014

Dentální hygiena aneb jak jsem se naučila čistit zuby I.

Už jste absolvovali dentální hygienu ?  Ti z vás, kteří odpověděli záporně, možná ještě dodají, proč by to dělali. „Přece já si zuby umím vyčistit…….“ I já takto uvažovala ještě před několika měsíci. Návštěva dentální hygienistky mě ale přesvědčila o pravém opaku. Pokud si chce udržet zdravé zuby co nejdéle, dnešní článek je pro vás jako stvořený.

Co je to dentální hygiena a proč jsem se ji rozhodla absolvovat?

Dentální hygiena je součást tzv. preventivní stomatologie, jejímž cílem je zejména předcházet potencionálnímu onemocnění a poškození našeho chrupu. Zjednodušeně si ji můžeme charakterizovat jako soubor  metod a prostředků, které nám napomáhají udržovat zdravé a silné zuby  a vyvarovat se kazům a paradontóze.  

Impulzem, proč jsem se rozhodla dát zubní hygieně šanci, byla změna zubaře, u kterého jsem si chtěla nechat vyměnit některé amalgamované  plomby za bílé. Paní zubařka, kterou jsem začala navštěvovat, mi chrup důkladně prohlédla a usoudila, že není nezbytné měnit veškeré plomby, ale pouze ty, které  mají tendenci se  drolit. Rovněž mě ale důrazně upozornila, že před zákrokem by mi doporučovala absolvovat dentální hygienu pod jejím vedením.  Zdůraznila, že i když jsou již zuby zaplombované, je v mém zájmu, aby mi staré i nové výplně vydržely co nejdéle a zároveň, aby se mi nekazily doposud zdravé zuby.
Jak to probíhá ? 

„Kurz“ trval okolo 90 minut a jsem velice vděčná, že jsem uposlechla paní doktorku. V první fázi mi bylo vysvětleno, že mi nejdříve zuby vyčistí za pomocí speciálních nástavců, které dokáží mechanicky zbavit zuby všech nečistot. Tento proces si vyžádal téměř 1 hodinu, ale stálo to za to. Opravdu bych nečekala, že uvidím takový rozdíl. Paní zubařka pečlivě očistila každý zub z přední i zadní strany. Tmavé skvrny od čaje a kávy byly ty tam. Cítila jsem se, jako bych podstoupila skutečně bělení zubů. 

V druhé části jsme se věnovali instruktáži čištění zubů. Během čištění zubařka získala detailní  představu  o mém chrupu, a tak mi  mohla radit přímo na míru. Následující tipy samozřejmě vycházejí z určitých vyzkoušených  postupů, ale přesto chci zdůraznit, že dentální hygiena je záležitost výrazně individuální a doporučení vaší hygienistky se může odlišovat podle stavu vašeho chrupu. Jsem si jistá, že budete z ordinace odcházet s jinými pokyny, pokud například nosíte rovnátka, nebo  vás trápí paradontóza, proto následují postřehy nepovažujte za univerzální pravidla vhodná pro všechny!

KartáčekPrvní oblast, kde se většina populace dopouští zásadní chyby, je výběr kartáčku. Zpravidla se neorientují dle potřeb zubů, ale slepě následují slogany výrobců a barevné obaly. Mně byl doporučen kartáček velice měkký se zúženou hlavicí, neboť mám problémy s čištěním stoliček. Váš kartáček by měl být co nejhustší a spíše menší než větší. Velký kartáček svádí k tomu, že zuby ledabyle přejíždíte, ale nečistíte! Tvrdá hlavice nezaručuje efektivnější očistu, spíše riskujete poranění dásní, naopak měkká horní část vás nutí více kroužit a můžete s ní bez obav „přejet“ i po dásních.  Nejsou nutná žádná speciální gelová vlákna nebo proužky. Na značce nezáleží. Pravdou ovšem zůstává, že v hustotě, tvaru i měkkosti vítězí zejména kartáčky Tepe, Curaprox a Swissdent.

Mnoho  lidí (i já )  chybuje již  už v úchopu kartáčku. Svírá ho příliš křečovitě, silně a uprostřed rukojeti. Pro efektivní čistění  je nejvhodnější kartáček držet spíše volněji a na konci.
Kartáček přikládáme pod úhlem 45° k zubu a plak ze zubů stíráme.  Pohyb táhneme od  dásně až ke konci u každého zubu. Jedno patro bychom měli setřít min 5 X.

Kartáček následně vyměníme za jednosvazkového kolegu, který byl pro mě úplnou novinkou. Jeho horní část je tvořena pevnými vlákny, která napomáhají dočistit zuby v prostorech, kam se s běžným kartáčkem nedostanete. Osobně mi velice pomohl v čištění zadní stěny zubů a u dočišťování stoliček.
I když by se nyní mohlo zdát, že nemůžeme mít  zuby čistější, není tomu tak. Existují místa, která lze zbavit nečistot pouze za pomoci mezizubních kartáčků, které jsem do té doby vůbec nepoužívala. Zvláště u nich bych vám doporučila odborné vedení. Mezizubní kartáčky se vyrábí v mnoha velikostech. Jelikož mezi zuby nemám téměř žádné mezery, používám nejmenší mezizubní kartáček s průměrem 0,4 mm, který vždy „protáhnu“ mezizubními prostory v místě, kde se zub dotýká dásně. Zpočátku vám budou dásně mírně krvácet, ale do 14 dní toto drobné krvácení odezní.Zubní nit 

Aby byl náš chrup dokonalý, kupte si zubní nit, která napomůže odstranit povlak. Aby splnila svou úlohu, nestačí jen ledabyle „projet“ prostory mezi zuby. Možná jste si všimli, že má vaše nit úzkou část a zploštěnou širší část. Pokud ano, máte správnou nit a stačí se ji jen naučit používat. Tenkou část táhněte po délce zubu až k dásni, kde ji obrátíte na zploštěnou širší část a nazpět ji táhnete po délce druhého zubu opět úzkou stranou.


(růžové body jsou místa, kde se používají mezizubní kartáčky X modré proužky vyznačují prostor, kde se používá nit)
Pasta, voda...

Kdo si potrpí na ústní vody, může rituál zakončit vypláchnutím ústní dutiny s jejich pomocí. Zřejmě vás udivuje, že jsme se ještě nevěnovali zubní pastě. Její role se v zubní hygieně přeceňuje. Pokud neovládáte správnou čistící techniku, ani sebelepší pasta vás nezachrání. Volba závisí opět a jen pouze na vás. Vyhnout byste se ale měli agresivním bělícím pastám, které při dlouhodobém používání mohou poškozovat zubní sklovinu.

Na závěr bych  chtěla  připomenout samozřejmé, zuby čistíme minimálně 2 x denně. Ideální délka čištění neexistuje, ale 3 minuty to dle mého názoru jistě nejsou. Zpočátku mi tato čistící procedura zabrala poměrně dost času, ale časem jsem si všechny kroky osvojila a plně zautomatizovala, takže nyní si zuby čistím 6 až 10 minut. Dentální hygienu jsem absolvovala před 4 měsíci a moje nadšení přetrvává ( Zubní klinika, kde jsem ji absolvovala: ZvolanekDental)  . Jsem si jistá, že kdyby všichni zubaři vedli od počátku své pacienty k důkladné preventivní péči nespočívající v pouhém doporučení "A čistěte si ty zuby 2 X denně!", byl by stav chrupu české populace mnohem příznivější. 


V příštím díle se podíváme na konkrétní kartáčky a ukážeme si, zda může levný konkurent převálcovat drahého kolegu. 


3 komentáře:

  1. Perfektní článek! Pro rozšíření více informací od paní doktorky Stoklasové:
    http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/dentalni-hygiena-podstatna-soucast-pece-o-zdravi-zubu

    OdpovědětVymazat
  2. Teda super článek a spousta informací :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji všem za návštěvu mého blogu, milé komentáře i konstruktivní kritiku.